Пријављивање вршњачког насиља
Почетна > Пријава вршњачког насиља
Пријављивање вршњачког насиља
Када је насиље учињено, важно је да буде пријављено. Онај ко је доживео вршњачко насиље требало би да за то каже свом родитељу, старатељу, васпитачу, васпитачици, учитељу, учитељици, наставнику, наставници, педагогу, психологу, директору школе, школском полицајцу. Важно је да се пријави и да се дете које је доживело вршњачко насиље заштити. Дете не сме да осећа страх да ће се нешто лоше десити ако некоме каже шта му се догодило.
На овај начин се открива да је малолетник према малолетнику био насилан, повредио га, претио му…

Циљ је да се дете које је доживело насиље заштити, јер насиље често представља кривично дело, а дете које је учинило насиље у зависности од свог узраста може да буде опоменуто или кажњено. У сваком случају у поступак ће се укључити стручњаци различитих знања из области социјалног рада и помоћи родитељима или старатељима детета да се спознају лоше стране у понашању детета које је вршило насиље и помогне том детету и његовим родитељима да се понашање детета промени у правцу нестанка агресивног понашања и укључивања детета у школске активности и одговарајуће односе са школским друштвом.
Кривично одговорни су малолетници који су у време извршења кривичног дела навршили четрнаест година и нису напунили осамнаест година. Битна је разлика и на млађе малолетнике старости од 14-16 година и старије малолетнике од 16-18 година. Ово разликовање важно је због мера које се могу и које ће се предузети у поступку који ће се спровести према малолетном учиниоцу кривичног дела.
У школи, на спортској активности, у дружењу после школе дошло је до насиља које се мора назвати кривичним дело, а то може бити Лака телесна повреда, Тешка телесна повреда, Насилничко понашање, Угрожавање сигурности, Учествовање у тучи. Вршњачко дружење постало је вршњачко насиље. Поступак према малолетним учиниоцима има своје специфичности, важна је заштита малолетног оштећеног, али и правилан одабир мере која ће се применити према малолетном учиниоцу кривичног дела.
Васпитни налог који може бити дат малолетнику због учињеног вршњачког насиља и који би било целисходно применити у случају вршњачког насиља јесте поравнање са малолетним оштећеним, извињење малолетном оштећеном, надокнада штете. На овај начин се уважава у потпуности личност малолетног оштећеног, али и помаже малолетном учиниоцу кривичног дела да схвати штетност својих поступака и да буде својеврсна опомена да више не врши кривична дела. Уз овај васпитни налог у случају вршњачког насиља био би изречен и васпитни налог који подразумева укључивање малолетника у појединачни или групни третман у одговарајућој здравственој установи или саветовалишту у циљу промене понашања у циљу усвајања неагресивних образаца понашања.
Због тога је важно да се професионалци који се баве спречавањем вршњачког насиља и кажњавањем због таквог понашања обавесте о сваком случају вршњачког насиља, јер је то једини начин да се помогне детету* које је доживело насиље и детету* које је учинило насиље.
*када говоримо о детету мислимо на малолетнике узраста до 18 година као што то чини и Конвенција о правима детета (усвојена на Генералној скупштини Уједињених нација 20. новембра 1989.године)
Извор:
Закон о малолетним учиниоцима кривичних дела и кривичноправној заштити малолетних лица („Службени гласник РС“ број 85/2005)