Prijavljivanje vršnjačkog nasilja

Prijavljivanje vršnjačkog nasilja

Početna > Prijava vršnjačkog nasilja

Prijavljivanje vršnjačkog nasilja

Kada je nasilje učinjeno, važno je da bude prijavljeno. Onaj ko je doživeo vršnjačko nasilje trebalo bi da za to kaže svom roditelju, staratelju, vaspitaču, vaspitačici, učitelju, učiteljici, nastavniku, nastavnici, pedagogu, psihologu, direktoru škole, školskom policajcu.  Važno je da se prijavi i da se dete koje je doživelo vršnjačko nasilje zaštiti. Dete ne sme da oseća strah da će se nešto loše desiti ako nekome kaže šta mu se dogodilo.

Na ovaj način se otkriva da je maloletnik prema maloletniku bio nasilan, povredio ga, pretio mu…

Cilj je da se dete koje je doživelo nasilje zaštiti, jer nasilje često predstavlja krivično delo, a dete koje je učinilo nasilje u zavisnosti od svog uzrasta može da bude opomenuto ili kažnjeno. U svakom slučaju u postupak će se uključiti stručnjaci različitih znanja iz oblasti socijalnog rada i pomoći roditeljima ili starateljima deteta da se spoznaju loše strane u ponašanju deteta koje je vršilo nasilje i pomogne tom detetu i njegovim roditeljima da se ponašanje deteta promeni u pravcu nestanka agresivnog ponašanja i uključivanja deteta u školske aktivnosti i odgovarajuće odnose sa školskim društvom.

Krivično odgovorni su maloletnici koji su u vreme izvršenja krivičnog dela navršili četrnaest godina i nisu napunili osamnaest godina. Bitna je razlika i na mlađe maloletnike starosti od 14-16 godina i starije maloletnike od 16-18 godina. Ovo razlikovanje važno je zbog mera koje se mogu i koje će se preduzeti u postupku koji će se sprovesti prema maloletnom učiniocu krivičnog dela.

U školi, na sportskoj aktivnosti, u druženju posle škole došlo je do nasilja koje se mora nazvati krivičnim delo, a to može biti Laka telesna povreda, Teška telesna povreda, Nasilničko ponašanje, Ugrožavanje sigurnosti, Učestvovanje u tuči. Vršnjačko druženje postalo je vršnjačko nasilje. Postupak prema maloletnim učiniocima ima svoje specifičnosti, važna je zaštita maloletnog oštećenog, ali i pravilan odabir mere koja će se primeniti prema maloletnom učiniocu krivičnog dela.

Vaspitni nalog koji može biti dat maloletniku zbog učinjenog vršnjačkog nasilja i koji bi bilo celishodno primeniti u slučaju vršnjačkog nasilja jeste poravnanje sa maloletnim oštećenim, izvinjenje maloletnom oštećenom, nadoknada štete. Na ovaj način se uvažava u potpunosti ličnost maloletnog oštećenog, ali i pomaže maloletnom učiniocu krivičnog dela da shvati štetnost svojih postupaka i da bude svojevrsna opomena da više ne vrši krivična dela. Uz ovaj vaspitni nalog u slučaju vršnjačkog nasilja bio bi izrečen i vaspitni nalog koji podrazumeva uključivanje maloletnika u pojedinačni ili grupni tretman u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi ili savetovalištu u cilju promene ponašanja u cilju usvajanja neagresivnih obrazaca ponašanja.

Zbog toga je važno da se profesionalci koji se bave sprečavanjem vršnjačkog nasilja i kažnjavanjem zbog takvog ponašanja obaveste o svakom slučaju vršnjačkog nasilja, jer je to jedini način da se pomogne detetu* koje je doživelo nasilje i detetu* koje je učinilo nasilje.

*kada govorimo o detetu mislimo na maloletnike uzrasta do 18 godina kao što to čini i Konvencija o pravima deteta (usvojena na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija 20. novembra 1989.godine)

Izvor:

Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica („Službeni glasnik RS“ broj 85/2005)