Marija S. Dedović
Predsednica

Marija S. Dedović je rođena u Beogradu, gde je završila osnovnu školu„Stjepan Stevo Filipović“ i Prvu ekonomsku školu. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2014. godine. Iste godine upisuje diplomske akademske (master) studije – Međunarodni modul, koje završava juna 2016. godine sa prosečnom ocenom 10, odbranivši master rad na temu „Genocid u praksi Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju“. Tokom master studija, na matičnom fakultetu, završila je brojne obuke i seminare, od kojih bismo izdvojili Forum za diplomatiju i međunarodne odnose (dvosemestralni program), seminare „Princip pravna država“, „Teorija i praksa pravnog rasuđivanja“, „Nova rešenja za unapređenje efikasnosti prekršajnog postupka i položaj prekršajnih sudova u pravosuđu Republike Srbije“, letnje škole „Susret nauke i vere“ i „Susret civilizacija: sličnosti, izazovi, naučni doprinos i zajednička budućnost“; projekat „Škola ekološkog prava“, realizovan u saradnji sa OSCE-om.
Školu ljudskih prava „Vojin Dimitrijević“ organizovanu odstrane Beogradskog centra za ljudska prava, završila je 2016. godine, a sledeće, 2017. godine, Nacionalnu školu tranzicione pravde, organizovanu od strane Fonda za humanitarno pravo. Bila je učesnica brojnih obuka, među kojima su „Monitoring, izveštavanje i specifičnost krivičnih postupaka za krivična dela sa elementima korupcije“ (YUCOM) i „Monitoring zatvorskog sistema“ (YIHR); .„Politika zaštite konkurencije – odgovori na ključna pitanja“, u organizaciji Komisije za zaštitu konkurencije Republike Srbije i Komisije za fer trgovinu Japana“, „Kako prepoznati zloupotrebe neprofitnog sektora u svrhe finansiranja terorizma i kako se zaštititi“, Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije u saradnji sa Ministarstvom finansija, „Aktivno učešće u borbi protiv korupcije u oblasti javnih nabavki“, projekat Balkan Tender Watch, u organizaciji Fondacije za otvoreno društvo uz podršku Evropske Unije, „Sprečavanje nasilja nad ženama sa invaliditetom u rezidencijalnim ustanovama“ (Mental Disability Right Initiative – MDRI-S); Prava žena sa invaliditetom – od života do politike“, organizovanu od strane „Iz kruga…Beograd“ uz podršku UN Women, „Nasilje nad decom“ u okviru projekta Human Rights na Privrednoj akademiji u Novom Sadu.
Završila je više programa iz oblasti preduzetništva, među kojima su „Beogradska akademija preduzetništva“, pod pokroviteljstvom grada Beograda; „Evropsko – pravna edukacija preduzetnika“, Privredna komora Srbije u saradnji sa Bankarskom akademijom i Evropskom poslovnom školom; „Znanjem do cilja – digitalna podrška za inovacioni sektor“, Kabinet ministra za inovacije i tehnološki razvoj, Grad Beograd, Kancelarija za mlade Grada Beograda i kompanija Interlink biznis centar; „Spremnost za ulaganje privatnog kapitala na Zapadnom Balkanu“, Svetska banka za obnovu i razvoj u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, „Zapadni Balkan na globalnom tržištu: Nove mogućnosti za trgovinu i investicije“, Privredna komora Srbije (projekat OECD-a).
U okviru Evropskog programa obrazvanja pravnika u oblasti ljudskih prava – HELP, izdvajamo završene kurseve „Family Law and Human Rights“ – online course, European Programme for Human Rights Education for Legal Professionals (HELP), supports the Council of Europe (CoE); „Violance against Women and Domestic Violance“; „Access to Justice for Woman“; „Child Friendly Justice and Children’s Rights“; „Rights of Persons with Disabilities“; „HELP in the 28“ – „Fight Against Racism, Xenophobia, Homophobia and Transphobia“; „Combatting trafficking in Human Rights“.
Od 2014. do 2017. godine bila je advokatski pripravnik u advokatskoj kancelariji adv. Živka Dedovića, a od 2017. godine do danas je u nevladinom sektoru, u okviru koga je do oktobra 2019. godine bila posvećena borbi za zaštitu žrtava nasilja. U tom periodu učestvovala je na više konferencija i tribina posvećenih temi sprečavanja nasilja, kao što su konferencije – „Drug nije meta“ (druga konferencija o vršnjačkom nasilju) i „Diskonektuj nasilje“, regionalna konferencija o vršnjačkom nasilju, organizovane od strane udruženja „Drug nije meta“ uz podršku Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija; „Sprečavanje i iskorenjivanje femicida u Srbiji“, u organizaciji Kuće rodnih znanja i politika, Ženskog istraživačkog centra za edukaciju i komunikaciju, a u okviru regionalnog programa EU/ UN Women „Zaustavljanje nasilja prema ženama na Zapadnom Balkanu i Turskoj: „Primena normi, promena svesti“; Nacionalna strategija za ostvarivanje prava žrtava i svedoka krivičnih dela“ – Projekat Ministarstva pravde Republike Srbije i Misije OEBS-a u Srbiji; tribine – „Patnja i ugnjetavanje žena pod vladavinom terora“, Iračka ambasada u Beogradu i Udruženje žrtava nasilja, „Ima li nasilja posle nasilja?“, GO Stari Grad i Udruženje žrtava nasilja, okrugli stolovi – „Nacrt Strategije socijalne zaštite za period 2019“ u okviru EU projekta „Podrška razvoju regulatornih mehanizama socijalne zaštite“ – Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, „Nacrt zakona o pravima deteta i zaštitniku prava deteta“ – Narodna skupština Republike Srbije itd.
U oblasti zelene ekonomije izdvajamo „Radionicu za osmišljavanje i razvoj poslovnih ideja u oblastima cirkularne i zelene ekonomije – Program EIT „Climate-KIC Srbija“, Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP ) i Haba za klimatske inovacije Privredna komora Srbije i ClimateLaunchpad Boot Camp“, konferencije Međunarodna zaštita životne sredine“, ELSA BEOGRAD i Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije, „Karavan za klimu – Osvajanje obnovljivih izvora energije“, Francuski institut u Srbiji, uz podršku SUEZ grupe, u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine R.Srbije, Programom UN za razvoj, Ministarstvom rudarstva i energetike R. Srbije, Delegacijom EU…, „Zagađivanje vazduha i klimatske promene u međunarodnom pravu i međunarodnim odnosima: od (velikih) očekivanja do (skromnih) rezultata”, Institut za međunarodnu politiku i privredu, Beograd, kao i kurs „Introductory e-Course on Climate Change“, UNITAR (UN Institute for Training and Research), UN CC: Learn (The One UN Climate Change Learning Partnership).
Od bitnijih konferencija izdvojili bismo sledeće: „Savremeni međunarodno-pravni poredak i evropske integracije Srbije, „Social And Economic Problems And Challenges In Contemprorary World“, Institut za međunarodnu politiku i privredu, „Third Serbia-Indonesia Bilateral Interfaith Dialogue“, Palace of Serbia – Belgrade, „Uticaj vojne neutralnost Republike Srbije na bezbednost i stabilnost u Evropi“, Institut za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane, Institut za međunarodnu politiku i privredu i Hans Zajdel fondacija kancelarije za Srbiju i Crnu Goru.
U Centru za konstruktivno rešavanje sukoba Srbije, 2018. godine završila je osnovnu obuku za posrednika – medijatora, a 2019. godine specijalizovanu obuku za posrednike ToT – trening za trenere osnovne obuke za posrednike. Specijalističku obuku iz oblasti Porodične medijacije završila je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, 2018. godine. Rešenjem Ministarstva pravde Republike Srbije, br. 740-09-01169/2019-22 od 27.11.2019. godine imenovana je za licenciranog posrednika u rešavanju sporova – medijatora. U oblasti medijacije, učestvovala je i na okruglom stolu „Strateške smernice za unapređenje primene medijacije u Republici Srbiji“, organizovanom od strane Ministarstva pravde Republike Srbije u okviru projekta „EU za Srbiju – podrška Vrhovnom kasacionom sudu“, „Međunarodnom seminaru o medijaciji“, čiji su organizatori bili BEKOP, ELSA Niš i Posrednici u rešavanju sporova, kao i stručnom usavršavanju „Modaliteti javne promocije medijacije i obnavljanje veština medijacije“, pri Asocijaciji medijatora Srbije.
Govori engleski jezik, a elementarni nivo znanja poseduje iz ruskog, španskog, turskog i nemačkog jezika.
- oktobra 2019. godine sa svojim kolegama, a pre svega prijateljima, osniva Asocijaciju pravnika „AEPA“, čiji je idejni tvorac.