Skip to content
Придружите нам се! 

(Учешће на радионици је бесплатно)

Резервишите своје место и будите део заједничке борбе за „Свет без насиља“.
 
Пријава на мејл: [email protected] 
 
Рок за пријаву:  23. децембар 2024. 

Препознајући значај холистичког приступа правној и психолошкој подршци деци жртвама различитих облика насиља, трећа радионица у оквиру пројекта „Свет без насиља“ одржана дана 15.01.2024. године, путем апликације Zoom, посвећена је управо овој теми. Холистички приступ спречавању ревиктимизације деце и превенцији насиља захтевао да се овај негативни правни и друштвени феномен сагледа кроз призму различитих наука и научних дисциплина. 

У складу са изнетим циљем, као предавачи на наведеној радионици, ангажовани су, проф. др Слободан Савић, стални вештак судске медицине и редовни професор Медицинског и Правног факултета Универзитета у Београду у пензији и др Оливера Младеновић, психијатар запослена у Диспанзеру за ментално здравље Дома здравља „Др Ђорђе Ковачевић“ у Лазаревцу. 

Модератори ове радионице су били др Џенис Шаћировић, др Филип Мирић и Владимир Стојановић, дипломирани правник и медијатор. И избором модератора желели смо да укажемо на комплексност и значај обрађене теме.

Проф. др Слободан Савић је у свом излагању анализирао судскомедицинске аспекте злостављања и занемаривања деце. Излагање је било прожето анализом случајева из богате судскомедицинске праксе професора Савића, што је изазвало помешане емоције туге и запрепашћења код учесника. Сматрамо да је предавање професора Савића допринело да се сагледају најтежи облици насиља над децом, кроз примере из праксе, што је, верујемо, допринело подизању свести о погубности овог облика криминалитета и потреби ширег друштвеног деловања.

На излагање проф. др Слободана Савића надовезало се излагање др Оливере Младеновић о психолошким и психијатријским аспектима насиља над децом. Учесници су имали прилику да, кроз интерактивно излагање сазнају више о улози здравственог система у превенцији и препознавању насиља код деце различитог узраста. Дискусија 120 присутних учесника несумњиво је показала да је насиље над децом још једном препознато као специфичан облик криминалитета, као понашање које указује на поремећене односе у друштву. Посебно охрабрује чињеница да су готово сви учесници исказали аутентичну заинтересованост да наставе да се, у оквиру својих компетенција и активности, баве сузбијањем свих појавних облика насиља над децом.

Број учесника: 120
🔸 Реализатори:

  • Проф. др Слободан Савић, редовни професор Медицинског и Правног факултета Универзитета у Београду у пензији, стални судски вештак судске медицине
  • Др Оливера Младеновић, психијатар

🔸 Модератори:

  • Др Џенис Шаћировић
  • Др Филип Мирић
  • Владимир Стојановић

Кључни закључци:

  • Психолошка подршка жртвама мора бити доступна и континуирана.
  • Превенција ревиктимизације мора бити приоритет.
  • Сарадња између правника, психолога и социјалних радника неопходна је за свеобухватну заштиту.
Back to top