Biografija Slobodana Savića

Dr Slobodan Savić je rođen 23. jula 1957. godine u Zagrebu. Na Medicinski fakultet u Beogradu upisao se 1976/77. školske godine, a diplomirao aprila 1982. godine, sa prosečnom ocenom 9,82. Za postignute uspehe u studiranju nagrađen je sa po dve univerzitetske i fakultetske nagrade. U toku dve školske godine radio je kao student demonstrator na predmetu Mikrobiologija i imunologija.

Septembra 1983. godine primljen je za asistenta pripravnika na predmetu Sudska medicina na Medicinskom fakultetu u Beogradu, a u isto zvanje reizabran 1986. godine.

U zvanje asistenta za predmet Sudska medicina izabran je 1988. godine, a u isto zvanje reizabran 1991. godine. Kao asistent dobio je zahvalnicu od Medicinskog fakulteta 1990. godine za postignute rezultate i zalaganje u radu i struci. Za docenta na predmetu Sudska medicina izabran je u aprilu 1993. godine, a u isto zvanje ponovo je izabran juna 1998. godine.

U zvanje vanrednog profesora izabran je decembra 1999. godine, a u isto zvanje ponovo je izabran u martu 2005. godine. U zvanje redovnog profesora za užu naučnu oblast Sudska medicina izabran je 4. aprila 2007. godine.

Od novembra 2008. godine učestvovao je u izvođenju nastave iz predmeta Pravna medicina na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Specijalistički ispit iz sudske medicine položio je 1987. godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu sa odličnim uspehom. U novembru 1985. godine odbranio je magistarski rad sa naslovom „Smrtne povrede u domaćinstvu“. Doktorsku disertaciju sa naslovom „Sudskomedicinske karakteristike samoubistva muškaraca“ odbranio je 9. juna 1992. godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Od aprila 1995. godine do juna 1997. godine proveo je dve godine na stručnom usavršavanju na Odeljenju za sudsku medicinu Univerziteta u Lundu u Švedskoj.

Odlukom Ministarstva pravde Republike Srbije 1999. godine upisan je u registar stalnih sudskih veštaka za oblast Sudska medicina.

Poseduje aktivno znanje engleskog i švedskog jezika.

Član je Sekcije za sudsku medicinu Srpskog lekarskog društva. U aprilu 2000. godine izabran je za člana predsedništva Sekcije za sudsku medicinu Srpskog lekarskog društva. U aprilu 2004. godine izabran je za člana predsedništva Udruženja za sudsku medicinu Srbije i Crne Gore i za glavnog urednika časopisa udruženja „Medicina Forensis“.

U junu 2006. godine na 4. sastanku Balkanske akademije za forenzičke nauke (The Balkan Academy of Forensic Sciences) izabran je za predsednika ovog udruženja sa jednogodišnjim mandatom. Bio je član Udruženja za sudsku medicinu Jugoslavije, Sekcije za saobraćajnu medicinu, Sekcije za toksikologiju i Sekcije za prevenciju samoubistva Srpskog lekarskog društva, kao i član predsedništva Sekcije za prevenciju samoubistva.

U oktobru 1992. godine na osnivačkoj skupštini izabran je za sekretara i za člana Stručnog odbora Jugoslovenskog udruženja za sudsku psihijatriju i sudsku medicinu. Bio je član predsedništva Jugoslovenskog udruženja za medicinsko pravo.

Član je jedne ispitne komisije i zamenik u drugoj ispitnoj komisiji za polaganje specijalističkog ispita iz sudske medicine. Bio je član ispitne komisije za polaganje usmenog magistarskog ispita na grupi „Forenzička patologija i ekspertizna dijagnostika“.

U toku više godine obavljao je dužnost sekretara Katedre za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Beogradu. Od oktobra 2000. do decembra 2004. godine obavljao je dužnost šefa Katedre za sudsku medicinu. Od početka odvijanja nastave iz sudske medicine na engleskom jeziku, od oktobra 2000. godine, obavljao je dužnost rukovodioca nastave na predmetu Sudska medicina.

Bio je delegat Katedre za sudsku medicinu u Veću za osnovnu nastavu (član komisije za nostrifikaciju diploma), Naučnom veću i Veću za poslediplomsku nastavu; predsednik Komisije za nostrifikaciju diploma Veća za osnovnu nastavu. Član je Organizacionog odbora simpozijuma „Stremljenja i novine u medicini“ od 2003. godine. U oktobru 2003. godine bio je izabran za ombudsmana Medicinskog fakulteta u Beogradu, sa mandatom od dve godine.

U više navrata bio je član stručnih komisija za izbor nastavnika i saradnika na Medicinskom fakultetu u Beogradu i Novom sadu, Fakultetu veterinarske medicine u Beogradu i član komisije za polaganje usmenog doktorskog ispita. Bio je mentor u izradi većeg broja završnih radova studenata Medicinskog fakulteta u Beogradu,  mentor u 12 završenih studentskih stručnih radova, mentor tri odbranjene doktorske disertacije i pet odbranjenih magistarskih teza.

U decembru 2003. godine izabran je za člana Izdavačkog saveta „Medicinskog podmlatka“ stručno-naučnog časopisa studenata Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Član je Saveta časopisa „Temida“ – časopisa o viktimizaciji, ljudskim pravima i rodu. Od jula 2003. godine član je Nacionalne ekspertske grupe za razvoj i zdravlje mladih Ministarstva zdravlja RS (podgrupa za zaštitu mladih od zlostavljanja i zanemarivanja). U junu 2007. godine izabran je za člana Etičkog komiteta Klinike za neurologiju i psihijatriju dece i omladine u Beogradu. U junu 2007. godine izabran je za člana Etičkog komiteta Klinike za neurologiju i psihijatriju dece i omladine u Beogradu. Odlukom Vlade Republike Srbije od 15.11.2007. godine imenovan je za člana i predsednika Etičkog odbora Srbije.

Od 1.10.2022. godine u zasluženoj je penziji, a svoje penzionerske dane provešće sa svojim najmilijima – u ulozi super deke.

Naš omiljeni profesor učinio nam je tu čast i zadovoljstvo da i zvanično bude deo AEPA, te je od 31.10.2022. – predsednik Departmana za pravnu i sudsku medicinu Asocijacije.