Biografija Filipa Mirića

Filip Mirić (1981) je rođen u Nišu. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Nišu 2008. godine. Doktorirao je 2014. godine na istom fakultetu odbranivši sa odličnim uspehom doktorsku disertaciju „Savremena shvatanja fenomenologije i etiologije maloletničke delinkvencije“ i time stekao naučni naziv doktora pravnih nauka za krivičnopravnu naučnu oblast.  Dobitnik je nagrade kao najbolji student doktorskih akademskih studija prava Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu u akademskoj 2010/2011. godini, po odluci Službenog glasnika Republike Srbije.

Dobitnik je i nagrade Viktimološkog društva Srbije za posebno kvalitetan naučnoistraživački rad iz oblasti viktimologije za 2013. godinu, kao i priznanja Viktimološkog društva Srbije za doprinos razvoju Viktimološkog društva Srbije i unapređenju prava žrtava 2017. godine. Od strane Komisije za sticanje naučnih zvanja Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, a  na predlog Instituta za uporedno pravo iz Beograda, juna 2019. godine, izabran je u naučno zvanje naučnog saradnika u oblasti pravnih nauka. Filip Mirić je objavio preko 100 naučnih članaka u naučnim i stručnim časopisima iz oblasti krivičnog prava, kriminologije, penologije, viktimologije, zaštite prava osoba sa invaliditetom i krivičnopravne zaštite spomenika kulture.

Koautor je jedne monografije iz oblasti maloletničke delinkvencije i udžbenika Holistički pristup adaptivnom fizičkom vežbanju (2016) i Holistički pristup adaptiranoj fizičkoj aktivnosti : teorija i praksa (2020) namenjenih studentima master studija Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu.

Aktivan je i u pokretu osoba sa invaliditetom. Zalaže se za ostvarivanje principa samostalnog života osoba sa invaliditetom i pravo osoba sa invaliditetom da samostalno donose odluke o svim pitanjima od značaja za njihov život i rad. Član je Gradskog udruženja obolelih od dečije i cerebralne paralize u Nišu i Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom Niša. Učestvovao je na nekoliko tribina i seminara o promociji prava osoba sa invaliditetom i inkluzivnog obrazovanja. Bio je predavač na tribinama o viktimizaciji osoba sa invaliditetom u organizaciji Gradskog udruženja dečije i cerebralne paralize (novembar 2011- april 2012. godine) i na tribini „Ljudi i raskršća-zakonodavni okvir pristupačnosti javnih objekata osobama sa invaliditetom“ u organizaciji Odbora za ljudska prava u Nišu (novembar 2011. godine), kao i na tribinama i edukativnim programima  o antidiskriminacionom zakonodavstvu, pravima i nasilju nad osobama sa invaliditetom, u organizaciji Asocijacije pravnika „AEPA“ iz Beograda (tokom 2021. godine).

Recenzent je naučnog časopisa Facta Universitatis: Series Law and Politics, Teme, koje izdaje Univerzitet u Nišu i časopisa „Sociology Study”, David Publishing Company, SAD. Sekretar je redakcije naučno-stručnog časopisa „Pravni horizonti“ koji izdaje Pravni fakultet Univerziteta u Nišu.  Prezentovao je referete na preko 30 međunarodnih i domaćih naučnih konferencija i stručnih skupova. Zaposlen je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Nišu u Službi za studije i studentska pitanja. Trenutno obavlja poslove samostalnog stručno-tehničkog saradnika za studije i studentska pitanja III stepena. Govori engleski i makedonski jezik. Savetnik je predsednice Asocijacije pravnika „AEPA“ od 2020. godine.